8 sammu, kuidas tasuta muuta oma USA klaviatuuriasetus eestipäraseks

Kenneth Koch

 

Probleem

Paljude sülearvutite puhul on probleemiks see, et neile ei saa paigaldada kodust Skandinaavia või Eesti füüsilist klaviatuuri. Parim näide sellest on ülimalt populaarne Dell XPS seeria, mida saame üldjuhul pakkuda vaid USA klaviatuuriga. Kuigi Windows võimaldab väga lihtsalt arvuti seadetes kohandada klaviatuuri nuppe Eesti klaviatuurile vastavaks, tähendab see aga USA klaviatuuri puhul mitmete nuppude liikumist nende originaalasukohast füüsilise klaviatuuri suhtes uude asukohta. Nii asuvad näiteks sulud ( ) ja väga paljud teised kirjamärgid Eesti klaviatuuril USAga võrreldes teises asukohas. See tekitab segadust, sest kasutaja peab kõikide nihkes olevate nuppude tegeliku asukoha endale meelde jätma.

Lahendus

NOTEBOOKS meeskond on leidnud probleemile väga lihtsa lahenduse. Oleme modifitseerinud USA klaviatuuri nii, et kõik nupud jäävad oma originaalasukohtadele nagu nad algselt füüsilisele klaviatuurile paigaldatud on. Oleme ainult lisanud täpitähed ja muutnud kooloni ning semikooloni asukohta. Tulemuseks hübriidklaviatuur, mis vastab USA füüsilisele klaviatuurile, võimalusega kasutada lisaks ka eesti keele täpitähti.

Meie poolt sisse viidud muudatused on võrreldavad järgmisel kahel pildil:

USA originaalklaviatuur

USA klaviatuuriasetus

Eesti-USA hübriidklaviatuur (muudetud nupud toodud rohelisega)

USA-EST hübriidklaviatuur

Nagu ülaltoodud pildilt näha, oleme lisanud eesti keele täpitähed ja muutnud kooloni ja semikooloni asukohta, mis peaks üldiselt kõigil käepäraselt seonduma punkti ja komaga. Uute tähtede lisandumisega on algsed nupu funktsioonid kättesaadaval klaviatuurikombinatsiooni Alt Gr + Nupp kaudu. Kõik muu on kättesaadav täpselt nii nagu füüsilisel klaviatuuril märgitud.


USA-EST hübriidklaviatuuri saab enda arvutisse alla laadida siit.

 

Paigaldamine


1. Lae ülaltoodud lingi kaudu uus klaviatuur enda arvutisse alla.

2. Leia alla laetud fail oma arvutist (üldjuhul Downloads/Allalaadmised kaustas) ja ava see pakkimisprogrammiga WinRAR tehes parema kliki faili peal ja valides menüüst "Extract to esus\".

Kui Sinu arvutis WinRAR puudub, saad selle alla laadida siit: http://www.rarlab.com/download.htm

Open esus file EST-USA Hübriidklaviatuur

 

3. Leia lahtipakitud kaust nimega 'esus' ja ava see. Seal käivita fail nimega 'setup'.

esus setup kaust

NB! Võib juhtuda, et Windows peab ekslikult uut klaviatuuri turvariskiks ja seetõttu ei soovita programmi käivitamist. Seljuhul tuleb valida ettetulnud hoiatusteatest 'more info' ja seejärel 'Run anyway' (toodud punastes kastides):

Windows run anyway

4. Seejärel järgi ekraanil kuvatavaid juhiseid ning intalleeri klaviatuur.

5. Kirjuta start menüü otsingusse ja seejärel vali 'Edit language and keyboard options'. Vajuta kuvatud menüüs 'Eesti' ja seejärel 'Options' (toodud punases kastis).

add EST language pack

 

6. Seejärel vali 'Add keyboard' ja otsi loetelust üles 'Estonian (US)' ning vali.

NB! On võimalik, et klaviatuuri installeerimise käigus on uus klaviatuur juba automaatselt lisatud. Seljuhul liigu edasi järgmise punkti juurde.

7. Eemalda kõik teised Eesti klaviatuurid nende peale klikates ja valides 'Remove'.

Remove old EST keyboard

 

8. Ongi kõik! Head kasutamist!


Autorist
Kenneth Koch